Homeopatia po szwajcarsku i po polsku

Rząd szwajcarski uznał homeopatię za oficjalną metodę leczenia i objął tą metodę ubezpieczeniem zdrowotnym. W tym samym czasie w Polsce warszawski Sąd Okręgowy uznał, że wykorzystanie homeopatii w ramach leczenia pacjentów “nie mieści się w kanonie działań opartych o aktualną wiedzę medyczną”.

 

Od maja 2017 roku w Szwajcarii ubezpieczenie zdrowotne będzie obejmować alternatywne metody lecznicze, w tym homeopatię, akupunkturę, tradycyjną medycynę chińską ziołolecznictwo i medycynę holistyczną. Dzięki temu te stare metody leczenia uzyskają ten sam status co medycyna konwencjonalna.

Taką decyzję władz Szwajcarzy zawdzięczają sami sobie – stało się tak dzięki temu, że w 2009 dwie trzecie Szwajcarów poparło w referendum objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym, dającym zwrot kosztów leczenia tymi naturalnymi metodami.

W Polsce homeopatia staje się nielegalna

 

Szwajcaria sięga po prastarą wiedzę leczniczą, a w Polsce Naczelna Izba Lekarska wygrywa proces o odrzucenie homeopatii jako metody leczenia.

Polscy lekarze nie będą już mogli przepisywać leków homeopatycznych pacjentom, a wymiar sprawiedliwości podzielił stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej, która twierdzi, że “brak wiarygodnych dowodów potwierdzających skuteczność homeopatii”.

W kwietniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że brakuje dowodów potwierdzających skuteczność homeopatii.

Szwajcarzy mogą, Polacy – nie. Pozostaje nam chyba tylko referendum.

 

Źródła:

oczymlekarze.pl

swissinfo.ch

altermedium.pl

About admin

Check Also

Co jest zdrowsze: warzywa czy owoce?

Które warzywa zawierają najwięcej cennych dla zdrowia składników? Czy więcej jest ich w warzywach, czy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *